Jak se rozepsat, když jste zoufale zaseklí

Prázdná stránka ve Wordu a hlava v dlaních. Už popáté mažete svoje slova a kurzor zase bliká na začátku. Poznáváte se? Hlavně to nevzdávejte. Tady je mých pět osvědčených tipů, jak se rozepsat i ve dny, kdy si vaše múza vzala dovolenou.

1. Připravte si osnovu

Když nemáte jasno, co chcete říct, napíšete to jen těžko. Spousta lidí rovnou sedá ke klávesnici a úplně přeskakuje fázi, kdy rozmýšlí obsah a strukturu. Neříkám, že je to vždycky špatně. Často máte tyhle dvě věci v hlavě už s nápadem na text.

 

Ale co když ne? Nemusíte se potit nad prázdnou stránkou ani se modlit ke všem textařským božstvům. Vraťte se o krok zpět – do své hlavy

Srovnejte si myšlenky:
Co má text říkat?
Co v něm nesmí chybět?
Co bude v úvodu, co uprostřed a co na konci?

Mně nejvíc funguje napsat si návrh titulku a pak shrnout obsah textu v několika bodech nebo větách. Třeba takhle.

2. Prostě začněte

Všechny vaše nápady vám připadají tak trapné, že je ani nenapíšete? Nechci strašit, ale takhle budete před prázdnou stránkou sedět do konce kariéry.

Když vás nic nenapadá ani s připravenou osnovou, začněte. Napište to jakkoli. Vymáčkněte ze sebe aspoň několik řádků nebo odstavců. Nebojte se napsat i úplné blbosti. Ve fázi zaseknutí jenom potřebujete, aby s vámi kreativní část mozku konečně začala komunikovat.

Je dost možné, že vás po deseti minutách trápení napadne něco skvělého. Anebo se podíváte na první větu a hned uvidíte, jak ji formulovat jinak.

Za žádný nápad se nemusíte stydět. Nezapomeňte, že kamarád Delete je tady vždycky pro vás.

3. Nakousněte text odprostřed

Nejhorší je napsat první větu. Musí zaujmout, nalákat k dalšímu čtení… a takovou větu v záseku nevyplodíte, ani kdybyste se rozkrájeli.

Zkuste to nejdřív s tělem textu. Napište jako první místo, na kterém nezáleží tolik.

Já jsem třeba při psaní tohoto článku nevěděla, jak do prvního odstavce. A tak jsem se nejdřív pustila do jednoho z tipů. Když jsem se rozepsala, bylo najednou jednoduché stvořit i začátek.

4. Dejte si na to 20 minut

Tohle je původně tip proti prokrastinaci, ale pomáhá i při kreativní mlze. Nastavte si budík za 20 minut. Psací utrpení nebude trvat ani o minutu déle. Jako u bodu číslo 2 nezáleží na kvalitě textu, jde o to, abyste začali psát.

Pravděpodobně se ponoříte do procesu a po 20 minutách nebudete chtít přestat. Je to chytrá technika, která vám pomůže překlenout to nejtěžší: začátek.

5. Zkontrolujte, jak se máte

Žádný z tipů nezabírá? A jak se dneska cítíte? Mám pro vás možná zdrcující zprávu: Pokud vám není dobře, nic světoborného nenapíšete. Jestli vás bolí hlava, právě jste se pohádali s partnerem nebo máte hlad, věnujte pozornost nejdřív sami sobě.

Protáhněte se. Zatančete si na oblíbenou písničku. Běžte se projít okolo domu nebo si dejte něco na zub. Zabere vám to pár minut, ale dost možná to rozproudí vaši kreativitu.

A když náhodou ne, tak to pro dnešek zabalte. Netrapte se. To, co byste dneska tvořili tři hodiny, možná zítra s lehkostí napíšete za 30 minut.

Inspiraci na bodu nula máme někdy všichni. Ano, i my, kteří se psaním živíme.

Když to nejde a nejde, zeptejte se: Jak se dneska mám? Ponořte se na chvíli sami do sebe. Protáhněte se nebo si zatančete na svou milovanou písničku.

Napište to jakkoli. Nebojte se dát na papír i úplné blbosti. Hlavně začněte.